Jdi na obsah Jdi na menu
 


Záchodek - ideální je speciální trojúhelníkový záchodek pro fretky se zvýšenou zadní stěnou. Ta je zvlášť důležitá pro samce, kteří mají sklon vykonat potřebu výš, než je okraj běžného kočičího záchodku. Vyrábí se s krytem nebo bez a podle provedení stojí asi od 100,- do 500,- Kč. Relativně vhodné jsou také záchodky pro koťata, se sníženým vstupem a případně s rámem, pod který se dá uchytit igelit (brání poškrábání plastu pískem - v drobných rýhách se snáz drží špína).

Stelivo - jsou dva základní typy: hrudkovací a nehrudkovací. Protože fretky jsou masožravci s poměrně čstým vyměšováním, je vhodné použít i deodorant steliva - většinou ve formě malých kamínků, které se ke stelivu přisypou.

Postroje a vodítka - prodávají se postroje z úzkého popruhu s plastovými sponkami. Jsou sice hezky barevné, ale podle mých zkušeností lámou srst a přibalené pevné vodítko také není pro fretku ideální. Za nejlepší považuji kožené postroje podšité měkkým filcem, ve tvaru písmene H a samonavíjecí vodítko pro kočky (např. Flexi). Kožený postroj pro samce by měl mít pásky dlouhé 25 cm a spojku mezi pacičky 6 cm, samici stačí 21 a 5 cm. Protože mnohé obchody s chovatelskými potřebami tyto postroje od dodavatelů odmítají odebírat (raději vám nabídnou zbytečně velký postroj, který ovšem mohou snadno prodat i majiteli malého psa nebo kočky), je většinou nutné ho objednat u sedláře. (Snažíme se zajistit jejich prodej i na akcích Klubu.)

Šampóny - firma Bernina dodává speciální šampón pro fretky, bio sprej na srst (působí proti parazitům) a sprej pro lesk srsti. Všechny tyto výrobky můžete sehnat v prodejnách Gimpet za cca 230,- Kč za čtvrtlitrové balení.

Pelíšky - Prodávají se nejrůznější typy: od jednoduché deky (tzv. houpačka) přes tunely a kapsy až po složité hrady či létající talíře. Podle typu a výrobce mohou stát od tří set korun až po částky kolem tisíce. V našich tipech najdete jednoduchý návod, jak fretkám takovou hebounkou noru ušít.

Přepravky a batůžky - pro cestování fretkám stačí nejmenší přepravky pro kočky nebo koťata. Musejí být dostatečně bytelné, protože narozdíl od koček fretky jsou koumáci a hned začnou přemýšlet, jak přepravku rozebrat. Tašky na přenášení psů nejsou příliš vhodné, protože většina fretek z nich utíká, lepší jsou batůžky. Fretkám se v batohu na vašem břiše líbí, většinou neutíkají a navíc máte volné ruce, abyste je případně chytali.

 

Hračky

 

 

  • Fretkám se v podstatě líbí hračky pro kočky, tedy to, co se dá lovit. Můžete vyzkoušet různé míčky s rolničkou, ale protože fretka má menší tlamičku, musejí mít otvory, kde míček zachytí do zubů.
  • V poslední době se dají sehnat i speciální hračky pro fretky: míčky s rolničkou (Karlie, 3ks za cca 120,- Kč), tzv."smrdutý míček" (děrovaná koule ze dvou polovin, do které schováte svou ponožku) nebo míček na pamlsky (má malá dvířka, kudy se dají dovnitř granule a fretka musí přijít na to, jak se k nim dostat) - oba posledně jmenované stojí kolem 150,- Kč.
  • U pískacích gumových hraček dávejte pozor zejména na mláďata, která je ráda okusují a mívají tendenci kus gumy spolknout (to může být nebezpečné). Pro samičky v době falešné březosti je použije pouze sebevrah. Zvukem totiž připomínají pískot mláďat v nouzi a samička je bude stejně zuřivě bránit. Obecně jsou vhodnější podlouhlé úzké tvary (jezevčík, housenka), které fretka snáz uchopí.
  • Fretky jsou skromné, a tak si užijí i hračky s minimální pořizovací hodnotou, jako je například roura od koberce nebo drenážní trubka, kterou probíhají, zmačkaný hedvábný papír, v kterém ňuchají a šustí, dřevěná špulka od nití, vymytá pet lahev nebo tuba od Celaskonu z poloviny naplněná granulemi. Ti obětavější mohou naplnit plastový úložný box s víkem do poloviny sterilním (přepečeným) pískem nebo zeminou, méně odvážní alespoň šustivými papíry, a nechat fretky hrabat noru.

 

 

Základní a zcela nezbytnou složkou potravy fretek je maso – tomu je také uzpůsobeno jejich trávení. Při výběru vhodného krmiva je proto nutné věnovat pozornost nejen obsahu bílkovin a tuků, ale také jejich zdroji (rostlinné bílkoviny fretky nedokáží dobře využít). Ve složení krmiva se nejprve uvádějí ty živiny, které jsou zastoupeny nejvíce. Zejména mladé fretky mají velmi vysoké nároky na obsah bílkovin a tuků, pro starší fretky je zase důležitý co nejnižší obsah popelovin, zatěžujících ledviny, případně i nižší obsah bílkovin (v případě nejasností se poraďte s veterinářem).

Přehled složení krmiv:

ANF - Super Premium - složení: Drůbeží maso, rýže, celozrnné obiloviny, drůbeží tuk (smícháno s vitamínem E), řepná dřeň, sušené celé vejce, rybí maso, lecitin, rybí olej, sůl, lysin, methionin, taurin (jako doplněk potravy), biotin (vit B) (doplněk), niacin (vitamín), vitamín B1, vitamín A (doplněk), vitamín B6, riboflavín vitamín B2 (doplněk), vitamín C, vitamín D3 (doplněk), kyselina listová, jodičnan vápenatý (zdroj jódu), disulfid menadion sodný (zdroj působení vitamínu K3), seleničitan sodný (zdroj selenu), výtažek z juky schidigery.
(podrobně na www.anf.cz ), Texas, USA)

Living world - Premium Ferret Food - složení: porce drůbeže, drůbeží tuk (konzervováno tokoferoly a k. citronovou), mletá kukuřice, sušená vejce, sladovnická rýže, sušená řepná dužina, drůbeží vývar, kvasničná kultura, lecitin, sůl, k. fosforová, hydrogenfosforečnan divápenatý, propionát vápenatý (konzervant), DL-methionin, hydrochlorid cholinu, uhličitan vápenatý, L-lysin, fermentační extrakt sušeného accharomyces cerevisiae, extrakt rozmarýny lékařské, taurin, fermentovaný rozpustný pr. Ze suš. Kukuřice, extrakt z juky schidigery, proteinát železa, síran železnatý, zink-methionin komplex, oxid zinečnatý, seleničitan sodný, přídavek vit. E, přídavek vit. B12, proteinát mědi, síran měďnatý, proteinát hořčíku, oxid manganatý, cukerný alkohol, k. listová, niacin, pantothenát vápenatý, přídavek vit. A, riboflavin, pyridoxin hydrochlorid, thiamin nitrát, biotin, menadionsolfonát sodný (zdroj působení vit. A), jodičnan vápenatý, přídavek vit. D3.
( www.hagen.com, Kanada)

Vitakraft - Premium Menu - složení: drůbeží moučka, rýže, drůbeží tuk, kukuřice, sušená řepná dužina, sušená vejce,rybí moučka, kvasnice, drůbeží játra, lecitin, rostlinný olej, rybí tuk, natriumchlorid, kaliumchlorid, uhličitan vápenatý, L-lysin, DL-methionin.
( www.vitacraft.com, Německo)

KAYTEE - exact Rainbow - složení: kuřecí moučka, moučka z drůbežích vedlejších produktů, drůbeží tuk, sladovnická rýže???, mletá kukuřice, vaječné produkty, sušená řepa, kukuřičná škrobová moučka, mletá pšenice, rybí moučka, sojový olej, sušené droždí, kukuřičný cukr, sůl, chlorid draselný, L-lysin, DL-methionin, směs tokoferolů (konzervační látky), výtažek z rozmarýnu, kyselina citronová, kys. Propionová (konzervační látka), taurin, doplněk vitamínu A, cholin chlorid, výtažek z Yucca schidigera, dicalcium fosfát (fosforečnan divápenatý?), doplněk vitamínu E, doplněk vitamínu B12, doplněk riboflavinu, oxid zinečnatý, uhličitan železnatý?, oxid manganu?, menadionsolfonát sodný (zdroj působení vitamínu K), niacin, pantothenát vápenatý, síran měďnatý, mononitrát thiaminu, pyridoxi hydrochlorid, cholecalciferol (zdroj vitamínu D3), kyselina listová, jodičnan vápenatý, biotin, uhličitan kobaltnatý, Seleničitan sodný, umělá barviva, přírodní ochucovadla.
( www.kaytee.com, USA, informace o distribuci v ČR: Ing Eva Šimerdová, tel.: 420 603 174 397)

Ferret Complete od James Wellbeloved - složení: moučka z krůtího maso, mletá celozrnná pšenice, sojový olej, maso ze sleďů, škvarky, krůtí šťáva, drůbeží tuk, řepná dužnina, přírodní bramborový protein, plnotučné lněné semínkovitamíny a minerály, výtažek z juky schidigery, konzervováno přírodními antioxidanty vitamínem E a C.
( www.wellbeloved.co.uk, První britské krmivo pro fretky)

Firstmate - Ferret feed - složení: kuřecí moučka, rýže, kuřecí tuk, játrová moučka, řepné řízky, sleďová moučka, Dihydrogenfosforečnan vápenatý, krmná sůl, cholinchlorid, kyselina sorbová, vitamín C, A, D3, E, K3, B1, B2, B6, B12, kyselina nikotinová, pantothenan vápenatý, kyselina listová, biotin, síran železnatý monohydrát, oxid zinečnatý, oxid manganatý, síran měďnatý pentahydrát, jodičnan vápenatý monohydrát, síran kobaltnatý monohydrát, seleničnan sodný.
( www.firstmate.cz )

Bio Huron - složení: obilniny, kuřecí moučka, zeleninové výtažky, řepná dužnina, tuky a oleje, minerály, vitamín A, vitamín D, vitamín E, propylgalát, kys. Citronová, uhličitan vápenatý, oxid křemičitý, košelinová červeň A, čern BN, patentní modř V. Trvanlivost: 12 měsíců.
(Zaragoza, dovozce EIVO Czech Pet s.r.o., Praha 5, Lidická 26, registrační číslo 20076, tel.: 267 107 361-2, fax: 267 107 363, www.eivo.cz )

Sluis složení: 46% drůbežího masa ze zvířat, která nebyla krmena hormony, bez konzervačních látek, dochucovadel a konzervantů - vhodné pro alergické fretky, obsahuje taurin pro zdravou kůži a srst. V angličtině je podrobně rozepsané složení včetně aminokyselin, v češtině bohužel na obalu chybí i základní procentuální zastoupení živin.
(Distribuce: EIVO Czech Pet s.r.o., Praha 5, Lidická 26, registrační číslo 20076, tel.: 267 107 361-2, fax: 267 107 363, www.eivo.cz )

Encia Menu Nature - složení: maso a živočišné produkty, obiloviny, oleje a tuky, vedlejší produkty rostlinného původu, vejce a vaječné produkty, kvasnice, pentahydrát síranu měďnatého, vitamíny A, D3, E, sorban draselný, cholinová žluť, karamel, BHA. Trvanlivost: 18 měsíců
(Dovozce: Almika s.r.o., Dukelských hrdinů 16, Praha 7, registrační číslo 20061, www.almika.cz )

Duo Ferret - složení: maso a masné deriváty (minimálně 15% kuře), tuky a oleje, ryby a rybí deriváty (min 2%), obiloviny, zeleninové vedlejší produkty, minerály. Obsahuje antioxidanty. Obsahuje esenciální mastné omega kyseliny, lecitin a taurin.
(Výrobce: Versele- laga, Belgie www.versele-laga.com Dovozce: Jindřich Machowski - CHOVEX, Třanovice 287, 739 53 Hnojník)

Premium Frettchen futter, Dr. Clauder's - složení: hovězí a kuřecí moučka (v češtině se uvádí maso a výrobky živočišného původu), kukuřice, rýže (v čj přesunuto na vzdálenější pozici pod označením "výrobky z rostlin"), živočišné tuky, rybí moučka (uvedena ve francouzštině, italštině a španělštině), vejce a výrobky z vajec (uvedeny v češtině a němčině), kvasnice, minerály, vitamíny POZOR! Česká přelepka vychází ze složení v němčině, které se ovšem liší od ostatních jazyků. Uvedené složení v němčině je "lepší" než v ostatních jazycích, složení v češtině ještě i oproti němčině šikovně přesouvá pozice v uvedeném složení, aby působilo lepším dojmem!!!!
(Výrobce: Dr. Clauder GmbH and Co. KG, Hamminkeln, www.dr-clauders.de Distributor: Gimborn Česká republika s.r.o., Ve Žlíbku 1849, Praha 9)

Fernando, Bogro - složení: maso a vedlejší živočišné produkty, obiloviny, tuky a oleje, kvasnice, vejce a vaječné produkty, ryby a vedlejší produkty z ryb, seeds???, minerálie. Obsahuje antioxidanty, bez umělých barviv, ochucovadel a aroma.
(Výrobce: Bogro, http://contenido.w-plus.de/bewital/fernando )

 

Přehřátí

 

 

Už je to zkrátka tak: fretčí potní žlázy stojí za starou belu, takže naše děťátka ohrožují už teploty kolem třiceti stupňů. Protože pro ně může být přehřátí nebezpečné, je základem prevence. První pravidlo: dostatek vody je asi zbytečné psát, ale v určitých situacích člověk zapomene. V horkém počasí je nejlepší brát s sebou vodu úplně všude, i na krátké procházky. Ideální jsou malé (např. 100 ml) napáječky. Aby se vám nevylily do tašky, překryjte hrdlo tenkou folií na potraviny a přes ni zašroubujte hubičku. Pokud se vám zdá, že je fretka uhřátá (rychle dýchá s otevřenou tlamou), můžete jí namočit hlavu a tlapky (polštářky tlapek jsou hlavním místem, kudy fretky odvádějí teplo). Pokud někam cestujete autem, jeďte radši hodně brzy ráno nebo pozdě večer, nikdy fretky nenechávejte v zavřeném autě.

Ochlazování doma: přivstaňte si a vyvětrejte brzy ráno přes prostěradlo namočené ve studené vodě, před odchodem do práce zatáhněte závěsy, žaluzie atp. Pokud máte klimatizaci, je sice ekonomické ji vypnout, ale rozumné to zrovna není. Tip: Nechejte zmrazit chladící vložky, zabalte je třeba do ručníku (nejlepší je starý povlak na malý polštář), případně ještě přes ně dejte starý ručník a položte vedle pelíšku nebo i pod něj. Ještě jeden tip: namočte a důkladně vyždímejte ručník nebo osušku, nechejte ho zmrazit a přehoďte přes klec.

První pomoc, když už k přehřátí dojde: pokud fretka jenom trochu funí a je unavená, obvykle stačí otírat polštářky tlapek chladnou vodou a případně namočit hlavu. Není od věci nabídnout večer fretkám koupel ve vlažné vodě, pokud o ní projeví zájem. Je-li situace vážná a fretka vypadá, že každou chvíli zkolabuje, je nejrychlejší pomoc ponořit jí opatrně do chladné vody. Protože stejně jako uhřátý člověk může z teplotního šoku zkolabovat, je nejlepší ochlazovat postupně (voda nesmí být ledová!!!). Ideální je, pokud snáší sprchu, ale stačí i kbelík s vlažnou vodou, do kterého postupně připouštíte chladnější. Do deseti minut by měla být celkem v pohodě, ale unavená, takže jí dejte napít vody s Glukopurem nebo jinou kalorickou bombu, třeba Calopet. Při improvizaci poslouží stejně dobře také žloutek rozetřený s troškou medu.

Pokud máte někdo fretky ve venkovních voliérách, je dobré stínit je a stříkat střechy voliér studenou vodou.

Pro všechny případy je vždy dobré zjistit si ordinační hodiny nejbližšího veterináře, nejbližší nonstop pohotovost a pokud nemáte vlastní auto, zapiště si i čísla veterinární záchranky: 602 322 212, 603 874 044 a 603 417 335, kde v každou denní dobu ostatně vědí, která klinika má zrovna otevřeno. Potřebné kontakty najdete také v naší rubrice SOS rychlá pomoc.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

jus pour detoxifier le corps

(jus pour detoxifier le corps, 19. 4. 2021 11:49)


Hi! I know this is kinda off topic however I'd figured I'd ask. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My site discusses a lot of the same topics as yours and I think we could greatly benefit from each other. If you're interested feel free to shoot me an email. I look forward to hearing from you! Fantastic blog by the way! jus pour detoxifier le corps gyour.gruborwom.com/sport/jus-pour-detoxifier-le-corps.php

klädkod kavaj herr

(klädkod kavaj herr, 19. 4. 2021 4:40)


This paragraph offers clear idea designed for the new people of blogging, that actually how to do running a blog. klädkod kavaj herr mance.zinpunkgood.com/map24.php

kolla blodvärdet hemma

(kolla blodvärdet hemma, 18. 4. 2021 16:31)


Great site. Plenty of useful info here. I'm sending it to several buddies ans also sharing in delicious. And obviously, thank you to your sweat! kolla blodvärdet hemma noimai.diatradpr.com/decorations/kolla-blodvaerdet-hemma.php

donere hår til kræft

(donere hår til kræft, 18. 4. 2021 1:53)


What i don't realize is if truth be told how you're no longer really much more neatly-preferred than you may be now. You're so intelligent. You realize thus significantly when it comes to this topic, produced me in my opinion consider it from numerous various angles. Its like women and men aren't interested except it is something to accomplish with Girl gaga! Your personal stuffs outstanding. At all times take care of it up! donere hår til kræft quesi.diatradpr.com/decorations/donere-hr-til-krft.php

kan man se kvalster med blotta ögat

(kan man se kvalster med blotta ögat, 17. 4. 2021 9:09)


always i used to read smaller articles that as well clear their motive, and that is also happening with this piece of writing which I am reading here. kan man se kvalster med blotta ögat verge.diatradpr.com/for-men/kan-man-se-kvalster-med-blotta-oegat.php

hur mycket växer håret på en vecka

(hur mycket växer håret på en vecka, 16. 4. 2021 18:22)


I like the helpful information you provide in your articles. I'll bookmark your weblog and check again here frequently. I'm quite certain I will learn a lot of new stuff right here! Good luck for the next! hur mycket växer håret på en vecka ltipr.gruborwom.com/advice-girlfriends/hur-mycket-vaexer-hret-p-en-vecka.php

tatuering allergisk reaktion

(tatuering allergisk reaktion, 16. 4. 2021 1:50)


Hey! This post couldn't be written any better! Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this. I will forward this write-up to him. Fairly certain he will have a good read. Thank you for sharing! tatuering allergisk reaktion worra.zinpunkgood.com/map35.php

billiga pärlor storpack

(billiga pärlor storpack, 15. 4. 2021 23:37)


Its such as you learn my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the guide in it or something. I feel that you simply can do with a few percent to power the message house a bit, but instead of that, that is fantastic blog. A great read. I will definitely be back. billiga pärlor storpack destq.diatradpr.com/advice-girlfriends/billiga-paerlor-storpack.php

Ai.Marketing Register ? MarketBot Cashback Artificial.

(RalphSof, 15. 4. 2021 11:41)

Ai.Marketing Register ? MarketBot Cashback Artificial.

https://aimarketing-reg.com/

We offer the best cashback the is on the market. The cashback rate difference between us. MarketBot. Earn up to 35% cashback! . Without complications. Over 20,000 online stores. Cashback Directory. About Us. MarketBot Protect. Read The FAQ. Join The Team. Only need to fund the advertising budget, earn a regular income for you. Make up to 35% Affiliate program Promote goods to friends and get 5% on their purchases. To 35% cashback. Ai Marketing. AI Technology. MarketBot.

blomsterlandet port 73

(blomsterlandet port 73, 15. 4. 2021 7:09)


There is definately a lot to know about this topic. I really like all of the points you have made. blomsterlandet port 73 racom.gruborwom.com/map4.php

Яндекс поисковая сеть

(HelenStype, 13. 4. 2021 23:04)

https://yandex.ru/?77 Яндекс поисковая сеть

telia bredband täckning

(telia bredband täckning, 13. 4. 2021 14:29)


This paragraph is in fact a good one it assists new internet viewers, who are wishing in favor of blogging. telia bredband täckning amem.diatradpr.com/music/telia-bredband-taeckning.php

mosaik till pool

(mosaik till pool, 13. 4. 2021 0:11)


Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! However, how can we communicate? mosaik till pool tayten.diatradpr.com/for-women/mosaik-till-pool.php

joke och jonna spel

(joke och jonna spel, 12. 4. 2021 10:09)


Wow, incredible weblog layout! How long have you ever been blogging for? you made blogging look easy. The overall glance of your site is magnificent, let alone the content material!
joke och jonna spel diagau.diatradpr.com/music/joke-och-jonna-spel.php

surfski vs kajak

(surfski vs kajak, 11. 4. 2021 22:27)


Nice post. I was checking constantly this blog and I'm impressed! Very useful info specifically the last part :) I care for such information much. I was seeking this certain info for a very long time. Thank you and best of luck. surfski vs kajak bertju.zinpunkgood.com/map2.php

glass utan ägg

(glass utan ägg, 11. 4. 2021 11:58)


Hello there! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I'm getting fed up of Wordpress because I've had issues with hackers and I'm looking at options for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform. glass utan ägg mills.diatradpr.com/for-men/glass-utan-aegg.php

d vitamin på sommaren

(d vitamin på sommaren, 10. 4. 2021 21:19)


Hi there, its pleasant post concerning media print, we all know media is a enormous source of information. d vitamin på sommaren backl.gruborwom.com/news/d-vitamin-p-sommaren.php

what's the cost of viagra 43320

(HuldaSn, 10. 4. 2021 10:38)

https://ingogf.com/ - generic viagra 25 mg

torra nagelband vitaminbrist

(torra nagelband vitaminbrist, 10. 4. 2021 4:41)


Hi this is kind of of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated! torra nagelband vitaminbrist sorpr.gruborwom.com/decorations/torra-nagelband-vitaminbrist.php

enkla cupcakes recept

(enkla cupcakes recept, 9. 4. 2021 10:09)


Hello, i think that i saw you visited my site so i came to “return the favor”.I am trying to find things to enhance my website!I suppose its ok to use some of your ideas!! enkla cupcakes recept hede.diatradpr.com/beautiful-things/enkla-cupcakes-recept.php


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15

následující »